Kurs wymiany w banku vs kantorze

Kurs wymiany w banku – banki ustalają według własnych zasad. Oznacza to że bardzo często te kursy są skrajnie niekorzystne.

Czy możliwe jest że kiedykolwiek będą lepsze ?

W naszej ocenie nie. Wynika to z prostego mechanizmu, bank obsługując całą masę klientów publikuje tabele kursów skrajnie nie korzystną dla swoich odbiorców bo dzięki temu dużo więcej zarabia. Sytuacja jest trudna gdyż niestety nie ma narzędzi prawnych które regulowały by wysokość spreadu, który bank sobie ustala w domyślnej tabeli banku.

Kurs wymiany w banku niestety nie należy do korzystnych

Bank, dzięki przewalutowaniom automatycznym, osiąga znaczące zyski, ponieważ wielokrotnie zdarza się, że:

 1. Użytkownicy, popełniając błędy podczas przesyłania środków między swoimi kontami, przez to często nieświadomie ponoszą straty spowodowane różnicą kursową.
 2. Osoby nieświadome tego mechanizmu, które otrzymują przelewy od rodziny pracującej za granicą, również mogą stać się ofiarami niekorzystnych kursów walutowych.
 3. Podczas realizacji zajęć komorniczych, banki częstokroć, mając możliwość ściągnięcia środków objętych zajęciem przez komornika, korzystają z kont walutowych klienta, stosując przy tym bardzo niekorzystny kurs. Zdarza się to nawet wtedy, gdy dłużnik posiada wystarczające środki na rachunku prowadzonym w złotówkach.

Dlatego też zaleca się, by dokładnie porównać kurs wymiany oferowany przez Twój bank z tym, który proponują renomowane i bezpieczne kantory internetowe. Poniżej prezentujemy listę banków oraz kantorów wraz z linkami do ich aktualnych tabel z kursami walut, dzięki którym łatwo sprawdzisz ofertę Twojego banku.

Lista banków

 1. PKO Bank Polski
 2. Bank Pekao S.A.
 3. Santander Bank Polska
 4. Bank Millennium
 5. mBank
 6. ING Bank Śląski
 7. Bank Handlowy (Citi Handlowy)
 8. BNP Paribas
 1. Domwaluty.pl
 2. Cinkciarz.pl
 3. KantorInternetowy.pl
 4. Kantor.pl

Poza kursem wymiany w banku konieczne jest też sprawdzenie opłat za realizacje przelewów zagranicznych dlatego koniecznie zapoznaj się z tabelą opłat i prowizji. Niektóre banki pobierają bardzo wysokie opłaty podczas wysyłania dlatego warto sprawdzać koszty przelewów.

Kurs wymiany w banku a kurs w kantorze online

Przy transakcja o wyższych kwotach różnice kursowe mogą osiągać nawet kila tysięcy złotych, dlatego warto jest poszukać zaufanego kantoru, w którym spread będzie dużo niższy.